Tüp Bebek Hesaplama Aracı Nedir?

24.05.2021
100
Tüp Bebek Hesaplama Aracı Nedir?

Tüp bebek ölçme aracı, hamilelik sürecinin başlangıç ve bitiş tarihini yüzeysel olarak hesaplayan sisteme denmektedir. Hesaplama aracı; embriyo transferi, blastokist transferi ya da yumurta toplama tarihlerini kullanma aracılığıyla ovulasyonu oradan da gebeliğin tahmini tarihlerini hesaplamaktadır. Bütün bu deneysel işlemler yapılırken ülkemizdeki standart ortalamalar baz alınmaktadır.

Tüp Bebek Nedir?

Tüp bebek,doğal yollardan çocuk sahibi olamayan çiftlere bilimsel destekle ve tüp imkanı aracılığıylaçocuk sahibi olmak isteyen çiftlere bu şansı tanımaktadır. Tüp bebekte; kadın bireyden alınan yumurta (oosit) ve erkek bireyden alınan sperm ile yapılmaktadır. Alınan yumurta ve spermi, laboratuar destekli bir ortamda dölleyerek embriyo gelişimi sağlanmaktadır. Daha sonrasında döllenen embriyo alınarak kadın bireyin rahmine yerleştirilmektedir. Bu tedavi yönteminde yüksek başarı oranı yakalanması doktorlara ve laboratuar ortamının uygunluğuna bağlı olarak artmaktadır.

Tüp Bebek Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Tüp gebe hesaplaması embriyo transfer dönemi, blastokist transfer dönemi ya da yumurta toplama tarihleri baz alınarak yapılmaktadır. Tüp bebek hesaplaması için kişi; hangi tedavi yöntemini ve son adetin başlangıç gününü ve ayını yazarak hesaplayabilmektedir. Buna göre;

 • Embriyo transferi ile tedaviye başlayan ve son adetini 1 Ekim’de yaşayan kadın hamileliğinin 6. haftasındadır. (5 hafta 6 günlük)
 • Blastokist transferi ile gebe kalmaya çalışan ve son adetini 1 Ekim’de yaşayan kadın hamileliğinin 7. haftasındadır. (6 hafta 2 gün)
 • Yumurta toplama tercihinde bulunan kadın son adetini 1 Ekim’de yaşayan kadın hamileliğinin 6. haftasındadır. (5 hafta 4 gün)

Hamilelik Süresi Ne Kadardır?

Gebelik süresi,kadından kadına farklılık gösterebilmektedir. Kadın bireyin hamilelik dönemini geçirme şekline hamilelik süresi değişebilmektedir. Gebelik süresi ortalama olarak 9 ay 10 gün olarak belirlenmiştir. 40 haftaya denk gelen bu sürede kadın bireyin hamilelik süreci;

 • 4 – 5 haftayı tamamlamış hamileliklerde 1 aylık,
 • 8 – 9 haftayı tamamlamış hamileliklerde 2 aylık,
 • 12 – 13 haftayı tamamlamış hamileliklerde 3 aylık,
 • 17 – 18 haftayı tamamlamış hamileliklerde 4 aylık,
 • 21 – 22 haftayı tamamlamış hamileliklerde 5 aylık,
 • 25 – 26 haftayı tamamlamış hamileliklerde 6 aylık,
 • 30 haftayı tamamlamış hamileliklerde 7 aylık,
 • 34 – 35 haftayı tamamlamış hamileliklerde 8 aylık,
 • 38 – 39 haftayı tamamlamış hamileliklerde 9 aylıktır.

40 hafta tamamlandıktan sonra kadın birey doğumu gerçekleştirmiştir ya da gerçekleştirme üzeredir.

Hamilelikte Ultrason Tedavisi

Gebelik döneminde kadın birey ultrason tedavisi ile hem kendi sağlığı hem de bebeği hakkında detaylı bilgi alabilmektedir. Ultrason tedavisi ile hamilelik döneminde oluşacak anormallikler erken teşhis ile tespit edilebilmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.