Vücut Kan Hacmi Hesaplama Aracı Nedir?

27.05.2021
87
Vücut Kan Hacmi Hesaplama Aracı Nedir?

Vücutta bulunan kan miktarını hesaplama yöntemi hastane ya da sağlık ocaklarında detaylı tetkik sonuçları ile öğrenilebilmektedir. Bunun yanı sıra kişiler, vücutlarındaki kan hacmini yüzeysel olarak hesaplayabilmektedir. Vücuttaki kan hacminin hesaplanması ile kanın, hem organlar içerisinde hem de damar yollarında bulunan maddeleri, besin değerlerini taşıma işlemlerini ve vücudun dış etkenlerden korumak için vücudun kullandığı sıvının ne kadarının kan merkezli olduğunu ortaya koymaktadır.

Kan Hacminin Vücuttaki Önemi

Kan miktarının vücuttaki önemi yaşamsal fonksiyonların devamını sağlamakta etkendir. Vücut içerisindeki olağan ve stabil kan dolaşımının sekteye uğraması, vücudun herhangi bir yerinde kan toplanmasına ya da kan akış düzeninin bozulmasına sebep vermektedir. Bu durumda karşılaşılan kan sorunu sadece yara bölgesinde değil tüm vücudun kötü etkilenmesine neden olmaktadır. Bu sebeple organların doğal ve sağlam çalışabilmesi için vücut kan hacminin belirli bir seviye üstünde olması gerekmektedir. Belirli seviye altında olan kan hacmi sonucunda kişinin organlarında ve gündelik işlevleri yerine getirmekte zorlanacağı belirtilmektedir. Dolayısı ile kişide çeşitli rahatsızlıklar baş göstermeye başlayacaktır.

Kadınlarda Kan Hacmi Hesaplama

Kan hacmini ölçmek isteyen kadınlar, hastane ya da sağlık ocaklarına giderek vücutlarındaki kan hacmini öğrenebilmektedir. Doktor kontrolünde yapılan tetkikler, kan hacmi hesaplanmasında daha güvenilir sonuç vermektedir. Fakat yüzeysel bir matematik hesaplaması ile kişi evinde de kan hacmi miktarını öğrenebilmektedir. Kadınlarda;

  • 0. 3561xboy + 0. 03308xkilo + 0. 1833

işlemi kullanılarak vücut kan hacmi hesaplaması yapılabilmektedir. Örneğin, 1.60 cm boyunda ve 45 kilo ağırlığında olan kadın bireyin vücudunda bulunması gereken kan hacim miktarı 2.24 litre olması gerekmektedir.

Erkeklerde Kan Hacmi Hesaplama

Erkekler kan miktarını ölçmek için kadınlarda olduğu gibi yüzeysel matematik hesabını kullanabilmektedir. Erkeklerde;

  • 0. 3669xboy + 0. 03219xkilo + 0. 6041

hesaplaması ile vücut kan hacmini ölçebilmektedir. Bu işleme göre; 1. 80 cm boyunda ve 60 kilo ağırlığında olan erkek bireyin vücut kan hacmi miktarı 3. 19 litre olmalıdır.

Kanın Önemi?

Kanın vücut için değeri yaşamsal fonksiyonun devamını sağladığı için önemlidir. Kan; organlara besin ve değerli maddelerin taşınmasında ayrıca vücudun dış etkenlerden korunmasını sağlayan çok bileşenli sıvıdır. Kan hacim miktarının az seviyede olması kişiyi gündelik yaşamına kadar etkilemekte ve sağlık sorunlarıyla karşılaşmasına sebep olmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.