Yemek Yerken Çocuğunuzu Konuşturmak İçin Tavsiyeler

“Bugün seni ne üzdü, kızdırdı, sevindirdi?” Bu sorunun çocuğun gününün iyi ve kötü yönlerini paylaşmasına sebep olacak epey çeşidi vardır. Ne derseniz deyin, çocuklarınıza anılarını düzenlemesine, paylaşmasına yardımcı olacak alanı sağlamak önemlidir. “Şimdi benim sıram.” Masada ne oynuyorsanız veya yapıyorsanız mutlaka yetişkinler olarak sizler de katılın. […]

07.12.2020
147
Yemek Yerken Çocuğunuzu Konuşturmak İçin Tavsiyeler

Çocuğunuz ile iyi bir iletişim kurmak her zaman iyi olmuştur. Çocuğunuzu daha iyi tanımak için onun soru ve sorunlarını bilmek, ebeveynler için oldukça iyi bir hamledir. Bu yüzden bebeğinizi konuşturmak için sizlere altın değerinde 5 maddeden bahsedeceğiz. Bu maddeleri uygulayarak siz de çocuğunuzu konuşturabilir ve onunla daha yakın iletişimde bulunabilirsiniz.

1- “Bugün seni ne üzdü, kızdırdı, sevindirdi?”

Bu soru, çocuğunuzun günün iyi ve kötü taraflarını paylaşmasına sebep olacak bir sorudur. Ne derseniz deyin, çocuklarınıza anılarını düzenlemesine, paylaşmasına yardımcı olacak alanı sağlamak önemlidir.

2- “Şimdi sıra bende”

Masada çocuğunuz ne yapıyorsa mutlaka yetişkinler olarak sizler de ona katılın. Çocuğunuza yakın olmakla kalmıyor aynı zamanda günleri hakkında iyi mi düşünüp konuşacaklarını öğrenmelerine yardımcı oluyorsunuz.

3- “Bugün biri senin için hoş bir şey yaptı mı?”

Bu soru çocuğunuza gün içerisindeki yaşadığı iyi bir olayı hatırlamasına sebep olur. Aynı zamanda bu soru, hayattaki olumlu veya olumsuz şeylerden memnun olmalarına yardımcı olur. Daha iyisi, çocuğunuza birisine yardım etmesini söyleyin ve akşam yemekte de kime nasıl yardım ettiklerini, seçtikleri eylemi neden seçtiklerini sorun.

4- “Bugün ben de şunu … öğrendim.”

Siz de yemek sırasında çocuğunuza kendinizden bahsedin. Sizin ne yaptığınızı bilmesi ona özgüven kazandıracaktır ve gün içerisinde yaptığı bir çok detayı sizinle paylaşma yoluna girecektir. Böylece sizden ders alıp sizinle iletişim kurmaktan çekinmeyecektir. Bunu sürekli yapmanız durumunda alışkanlık kazanacak ve siz ebeveynlerin işine gelecektir.

5- “Dinliyorum.”

Çocuğunuz karşınızda konuşurken ona gülümseyerek yaklaşın. Çocuğunuz ile iletişim kurmanın en temel yolu budur. Onu dinleyin ve o konuşacağı zaman ona dinlediğinizi belirtin. Dikkatinizi verin ve sonuna kadar dinleyin. Çocuğunuz konuşurken onu engellemeyin. Aktif ve pozitif bir dinleyici olun.

Görsel: Pixabay

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.