Yenidoğan Sarılığı Nedir, Nasıl Olur?

Yenidoğan Sarılığı Nedir, Nasıl Olur?

Yenidoğan Sarılığı Nedir?

Yenidoğan sarılığı, yeni doğmuş bebeklerde cildin ve göz içi beyazlarının sararmasına neden olan, yaygın ve genellikle zararsız bir durumdur. Bebeklerde sarılık için kullanılan tıbbi terimdir.

Yenidoğan Sarılığı Neden Olur?

Vücutta oksijen taşıyan kırmızı kan hücreleri parçalandığı anda vücut Bilirubin adı altında sarı bir madde üretir. Üretilen bilirubin birikmesi sarılığa neden olur. Bebeklerin kanlarında çok sayıda kırmızı kan hücresi bulunur. Bu sebeple vücutları fazla şekilde bilirubin üreterek, yeni doğan bebeklerde sarığın yaygın olmasına neden olmaktadır. Ayrıca yeni doğmuş bir bebeğin karaciğeri tam olarak gelişmemiştir, bu nedenle bilirubinin kandan uzaklaştırılmasında daha az etkilidir. Bir bebek yaklaşık 2 haftalık olduğunda, karaciğerleri bilirubini işlemede daha etkilidir, bu nedenle sarılık genellikle bu yaşta herhangi bir zarar vermeden kendini düzeltir. Az sayıda vakada sarılık, altta yatan başka bir sağlık sorununun işareti olabilir. Bu durum genellikle sarılık doğumdan kısa bir süre sonra (ilk 24 saat içinde) ortaya çıkarsa görülür.  Sarılık, yeni doğan bebekleri etkileyen yaygın bir durum olmakla birlikte, her 10 bebekten 8’inde sarılık geliştiği tahmin edilmektedir. Ancak çok nadir durumlarda tedaviye ihtiyaç duyulur.

 Yenidoğan Sarılığı Nasıl Anlaşılır?

  • El, avuç içlerinde aynı zamanda ayak tabanlarda sararma olur.
  • Yeni doğmuş olan bebeklerin idrar rengi şeffaf olmalıdır. Sarılık olduğunda idrar rengi koyu sarıya döner.
  • Bebeğin cildi ve göz içi beyazları sararır.
  • Bebeğin kaka rengi sarılık durumunda soluk renk olur.
  • Yenidoğan sarılığının semptomları, çoğunlukla doğumdan 2-3 gün sonra ortaya çıkar. Bebek Yaklaşık 2 haftalık olduğunda tedavi olmadan iyileşme sağlar.

Yenidoğan Sarılığı Nasıl Tedavi Edilir?

Yeni doğmuş olan bebeğin, fiziki muayeneleri doğum anından itibaren, hastanede bulunulan süreç boyunca hastane tarafından yapılır. Sarılık belirtileri de muayene altındadır. Taburcu olunan andan itibaren bebekte sarılık belirtileri gelişir ise, en kısa sürede çocuk doktoruna ulaşmanızı tavsiye ederiz. Yenidoğan sarılığı genellikle endişe verici bir durum olmamakla beraber, olası her ihtimale karşı doktorunuza danışarak yol almanızı, tedaviye ihtiyaç olup olmadığının kanaatini hekim kontrolü altında vermelisiniz.

Bebeğin sarılık durumu ile ilgili herhangi bir kötüleşme, beslenme problemleri, iştahsızlık, kusma, huzursuzluk, çok fazla ağlama gibi durumlarda doktorunuza en kısa sürede başvurmanızı tavsiye ederiz.

Tedavi içeriğinde bebeğin kanında çok yüksek düzeyde bilirubin gösteriyorsa doktor tarafından önerilir. Bilirubinin çok yüksek düzeyde bulunması, beyne geçip beyin hasarına yol açma riski taşımasıdır.

Bebeğin vücudundaki sarılığı atmasında en büyük yardımcımız anne sütüdür. Bebeği her iki saatte bir emzirmeyi ihmal etmemeliyiz. Sarılık olan bebekler uyku eğilimlidir. Özellikle anne yorgun olduğu anlarda ve geceleri emzirme saatlerini atlayabilmektedir. Bunları unutmamak amacı ile her iki saatte bir alarm kurarak, en az 15-20 dakika boyunca bebeği emzirmeyi ihmal etmemelisiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.